Obróbka skrawaniem to ważny proces produkcyjny, który wykorzystuje narzędzia skrawające do modelowania brył. Jest stosowany w różnych gałęziach przemysłu – od motoryzacyjnego przez lotniczy aż po medyczny. W tym artykule przyjrzymy się podstawom technologii obróbki skrawaniem, ich rodzajom i sposobom ich wykorzystania.
Obróbka skrawaniem (potocznie określana obróbką ubytkową) to proces obróbki metali, który obejmuje cięcie, toczenie wiercenie i kształtowanie elementów metalowych. Jest on wykorzystywany w różnych procesach produkcyjnych i służy do usuwania nadmiaru materiału. Obróbka CNC jest jednym z najpopularniejszych procesów obróbki skrawaniem stosowanych współcześnie. Proces ten wykorzystuje komputerowe maszyny sterowane numerycznie (CNC) do automatycznego cięcia i kształtowania elementów metalowych, co pozwala na perfekcyjne zachowanie parametrów projektu.
Obróbka skrawaniem to proces kształtowania i cięcia metalu, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, czy kamienia w celu uzyskania pożądanego kształtu lub formy. Jest stosowany w różnych gałęziach przemysłu, od produkcji motoryzacyjnej po inżynierię lotniczą, do produkcji części maszyn i komponentów. Za pomocą obróbki skrawaniem firmy mogą tworzyć złożone kształty i struktury z wysoką precyzją i dokładnością, a przede wszystkim powtarzalnością. Obróbka skrawaniem służy również do tworzenia form i matryc do produkcji wyrobów w dużych ilościach. Obróbka skrawaniem CNC wykorzystywana jest np. do tworzenia części do maszyn czy pojazdów.
Operacje obróbki skrawaniem są istotną częścią nowoczesnych procesów produkcyjnych. Służą do tworzenia komponentów i części do szerokiego zakresu zastosowań, od towarów konsumpcyjnych po sprzęt medyczny. Istnieją różne rodzaje operacji obróbki skrawaniem, z których każdy ma swoje zalety i wady. Operacje toczenia obejmują obracanie przedmiotu obrabianego na tokarce w celu nadania mu kształtu, podczas gdy operacje frezowania polegają na użyciu narzędzi skrawających w celu usunięcia materiału z obrabianego przedmiotu. Operacje wiercenia wykorzystują wiertła i inne narzędzia do wykonywania pożądanych otworów w przedmiocie obrabianym, podczas gdy operacje szlifowania wykorzystują ściernice lub pasy ścierne do wykańczania powierzchni. Maszyny CNC pozwalają na bardzo precyzyjną obróbkę, którą można wykonać szybko i dokładnie.
Wyróżniamy obróbkę wiórową i obróbkę ścierną oraz obróbkę ręczną i obróbkę maszynową.
Wykorzystuje narzędzia o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy, które pozwalają uzyskać wióry o określonym kształcie. Metoda ta najczęściej stosowana jest do wykonywania otworów oraz powierzchni wewnętrznych.
Metoda, której zadaniem jest nadanie materiału gładkiego kształt za pomocą mechanicznego szlifowania.
Dzisiejsze narzędzia do obróbki stają się coraz bardziej wyrafinowane, ponieważ zawierają zaawansowane technologie, chociażby takie jak w obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC. Dzięki tym narzędziom mechanicy mogą szybko i dokładnie wytwarzać wysokiej jakości części przy minimalnej interwencji człowieka. Do tradycyjnych narzędzi wykorzystywanych podczas procesu obróbki skrawaniem zaliczamy:
Obróbka skrawaniem CNC najczęściej dotyczy takich metali jak:
Jednak technologia idzie na tyle do przodu, że przy zastosowaniu odpowiednich procedur, jesteśmy w stanie poddać obórce niemal każdy rodzaj materiału.