Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem (obróbki ubytkowej), w którym wykorzystuje się odpowiednie frezy, czyli narzędzia wieloostrzowe. Znajdują one zastosowanie w obróbce różnych powierzchni. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są dostępne rodzaje frezów oraz jakie jest ich zastosowanie. Dobrze dobrany frez ma istotne znaczenie dla optymalnego efektu pracy frezarki.
Musisz więc wiedzieć, że odpowiednie narzędzia skrawające i inne akcesoria są istotne w codziennej pracy. Wybór profesjonalnego sprzętu korzystnie wpływa na przyspieszenie procesu produkcyjnego! Sprawdź, z jakimi klasyfikacjami, uwzględniającymi różne kryteria, możesz się spotkać i dobierz odpowiednie narzędzia do swoich wymagań. Osiągaj dzięki temu zamierzone efekty!
Frezy złożone są z trzech głównych elementów: część robocza, część łącząca i część chwytowa. Ta ostatnia nie występuje we wszystkich typach frezów. Najważniejszy element znajduje się w części roboczej — ostrze skrawające, bez którego nie wykonamy frezowania.
Frezy stosuje się do różnorodnej obróbki — dzięki nim można wywiercić dokładnych otwór, stępić ostre krawędzie czy też precyzyjnie wyciąć bardzo szczegółowy wzór.
Rodzaje frezów ustala się według kilku podstawowych kryteriów bazujących na kształcie, geometrii ostrzy bądź materiale. Poniżej wymienione zostały najpopularniejsze rodzaje frezów. Zobacz, jak przedstawia się podstawowy podział.
Oprócz tego wyróżniamy także inne frezy podzielone ze względu na kształt: frezy czołowe, kształtowe, do gwintów, ślimakowe czy krążkowe. Jak widać, znaleźć można wiele rodzajów frezów – a dobrze dobrane frezy to podstawa prawidłowo wykonanej pracy.
Rodzaje frezów ze względu na geometrię ostrzy:
Do tej grupy frezów zalicza się także wymienione wcześniej frezy tarczowe, walcowe, a także walcowo-czołowe.
Zobacz, jakie dostępne są rodzaje ze względu na materiał:
To, z jakiego materiału wykonany jest dany frez, ma kluczowe znaczenie dla żywotności oraz sposobu wykorzystania w pracy. Zwróć uwagę na to, że nie każdy frez nadaje się do obróbki twardej powierzchni. Dobierz odpowiednie rozwiązanie: frezy ze stali szybkotnącej, stali proszkowej, czy płytką diamentową, do konkretnych prac.
Frezy jednak najlepiej wybrać ze względu na przeznaczenie. W przypadku frezów można wyróżnić następujące: