rodzaje wierteł do metalu
Rodzaje wierteł do metalu — jakie jest ich zastosowanie?
23 czerwca, 2022
Podział noży tokarskich
Rodzaje noży tokarskich
29 lipca, 2022
podział frezów

Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem (obróbki ubytkowej), w którym wykorzystuje się odpowiednie frezy, czyli narzędzia wieloostrzowe. Znajdują one zastosowanie w obróbce różnych powierzchni. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są dostępne rodzaje frezów oraz jakie jest ich zastosowanie. Dobrze dobrany frez ma istotne znaczenie dla optymalnego efektu pracy frezarki.

Musisz więc wiedzieć, że odpowiednie narzędzia skrawające i inne akcesoria są istotne w codziennej pracy. Wybór profesjonalnego sprzętu korzystnie wpływa na przyspieszenie procesu produkcyjnego! Sprawdź, z jakimi klasyfikacjami, uwzględniającymi różne kryteria, możesz się spotkać i dobierz odpowiednie narzędzia do swoich wymagań. Osiągaj dzięki temu zamierzone efekty!

Co to jest frez - Budowa freza

Frezy złożone są z trzech głównych elementów: część robocza, część łącząca i część chwytowa. Ta ostatnia nie występuje we wszystkich typach frezów. Najważniejszy element znajduje się w części roboczej — ostrze skrawające, bez którego nie wykonamy frezowania.

Frezy — zastosowanie

Frezy stosuje się do różnorodnej obróbki — dzięki nim można wywiercić dokładnych otwór, stępić ostre krawędzie czy też precyzyjnie wyciąć bardzo szczegółowy wzór.

Rodzaje frezów ustala się według kilku podstawowych kryteriów bazujących na kształcie, geometrii ostrzy bądź materiale. Poniżej wymienione zostały najpopularniejsze rodzaje frezów. Zobacz, jak przedstawia się podstawowy podział.

Podział frezów ze względu na kształt

  • frezy walcowe – ostrza umieszczone są na powierzchni bocznej. Frezy walcowe zwłaszcza przydatne są w modelowaniu płaskich powierzchni,
  • frezy walcowo-czołowe – ostrza umieszczone są na powierzchni bocznej i czołowej. Nadają się do wycinania otworów różnego typu i obróbki dowolnych płaszczyzn, a także do obróbki bocznej,
  • frezy tarczowe – przypominające kształtem tarcze sprawdzą się doskonale podczas przydomowych prac lub na terenie budowy. Umożliwiają szybkie oraz precyzyjne cięcia wypustów. Na rynku dostępne są również frezy tarczowe wykonane z węglika spiekanego,
  • frezy modułowe – posłużą do kół zębatych, a także łańcuchowych. Poradzą sobie z obróbką takich materiałów jak stal, aluminium, miedź. Znajduje wiele zastosowań (nie tylko do zębów kół zębatych), stąd przyda się w niemalże każdym profesjonalnym zakładzie,
  • frezy trzpieniowe – to produkt, który sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach. Trzpieniowe frezy poradzą sobie z obróbką bardzo skomplikowanych płaszczyzn. Frezy trzpieniowe są popularnie stosowanym rozwiązaniem. Za ich pomocą bez problemu wykona się rowki i kanały powierzchni bocznych.

Oprócz tego wyróżniamy także inne frezy podzielone ze względu na kształt: frezy czołowe, kształtowe, do gwintów, ślimakowe czy krążkowe. Jak widać, znaleźć można wiele rodzajów frezów – a dobrze dobrane frezy to podstawa prawidłowo wykonanej pracy.

Rozróżnienie frezów ze względu na geometrię ostrzy

Rodzaje frezów ze względu na geometrię ostrzy:

  • frezy kątowe – ostrza na dwóch powierzchniach stożkowych służące do wykonywania rowków kątowych. Przydają się także podczas wykonywania rowków trapezowych. Są sztywne i cechują się wysokimi parametrami do obróbki, przypominające kształtem tarcze kątowe,
  • trzystronne naprzemianskośne – sprawdzą się podczas wykonywania rowków o przekroju prostokątnym,
  • jednostronne (piłkowe) – wykorzystywane do przecinania.

Do tej grupy frezów zalicza się także wymienione wcześniej frezy tarczowe, walcowe, a także walcowo-czołowe.

Podział ze względu na materiał wykonania

Zobacz, jakie dostępne są rodzaje ze względu na materiał:

  • frezy wykonane z węglika spiekanego (HM) – najlepszy do obróbki stali,
  • frezy ze stali szybkotnącej (HSS) – sprawdzi się przy obróbce miękkich materiałów,
  • frezy ze ze stali kobaltowej (HSS-E lub HSS-Co) – jest to produkt o ogromnej wytrzymałości ze względu na kobalt,
  • frezy ze stali proszkowej (PM) – do metali oraz tworzysz sztucznych,
  • frezy z płytą diamentową (PKD lub DIA) – nadadzą się do obróbki stali, gresu, marmuru, ceramiki i kamienia.

To, z jakiego materiału wykonany jest dany frez, ma kluczowe znaczenie dla żywotności oraz sposobu wykorzystania w pracy. Zwróć uwagę na to, że nie każdy frez nadaje się do obróbki twardej powierzchni. Dobierz odpowiednie rozwiązanie: frezy ze stali szybkotnącej, stali proszkowej, czy płytką diamentową, do konkretnych prac.

Różne przeznaczenie frezów

Frezy jednak najlepiej wybrać ze względu na przeznaczenie. W przypadku frezów można wyróżnić następujące:

  • do obróbki powierzchni płaskich: walcowe i walcowo-czołowe,
  • do obróbki płaszczyzn: czołowe,
  • do rowków prostokątnych: tarczowe,
  • do rowków kątowych: kątowe,
  • do kół zębatych: ślimakowe i krążkowe.

Podsumowanie

Wiesz już teraz jakie rodzaje frezów dostępne są na rynku. Szukaj więc takich produktów, które charakteryzują się odpowiednimi właściwościami, aby jak najbardziej usprawnić codzienną pracę. Interesuje Cię budowa noża tokarskiego? Sprawdź nasz wpis!