Szlifierka magnesowa do powierzchni płaskich to idealne narzędzie do precyzyjnego szlifowania. Materiał, który poddawany jest obróbce, mocujemy na stole roboczym, który wykonuje ruch posuwowy wzdłużny i poprzeczny. Pozostały ruch wykonuje głowica wyposażona w tarczę szlifierską. Dowiedz się, jak działa szlifierka magnetyczna i w jaki sposób przebiega proces szlifowania.
Szlifierka magnetyczna to wszechstronne narzędzie ścierne służące do szlifowania powierzchni metalowych. Działa za pomocą silnego magnesu, który utrzymuje materiał ścierny na miejscu podczas szlifowania metalowej powierzchni. Szlifierki magnetyczne są często używane do operacji wykańczania i polerowania, takich jak szlifowanie spawów lub wygładzanie szorstkich krawędzi metalowych przedmiotów.
Szlifierka magnesowa do płaszczyzn przeznaczona jest do obróbki przedmiotów metalowych, niemetalowych oraz tworzyw sztucznych, a w szczególności tworzyw stalowych. Szlifowanie znajduje zastosowanie w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, narzędziowych oraz w zakładach, które zajmują się obróbką metalu.
W przemyśle najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje szlifierek – z pionowym oraz poziomym wrzecionem.
Rozwiązania konstrukcyjne szlifierek do płaszczyzn dają nam wiele możliwości pracy. Wyróżniamy szlifierki czołowe i zdzieraki oraz szlifierki obwodowe ze stołem prostokątnym oraz ze stołem obrotowym.
Szlifowanie polega na obróbce wykończeniowej profilu. Maszyny te są wydajne, szybkie i wykonują pracę szybko przy jednoczesnym wykorzystaniu małej siły skrawania.
Podczas szlifowania płaszczyzn przy pomocy szlifierek do płaszczyzn występują następujące ruchy:
Ściernica obraca się, podczas gdy przedmiot obrabiany porusza się ruchem posuwowym wzdłużnym lub obrotowym. To właśnie powoduje proces szlifowania. W tym celu przedmiot obrabiany jest zwykle montowany na stole szlifierskim. Wyróżniamy jeszcze ruchy zależne od wykonywanego zadania – mowa tutaj o ruchach posuwowym poprzecznym przerywanym i dosuwowym w głąb materiału.
Szlifierki do płaszczyzn doskonale nadają się do wykonywania szlifów obwodowych, czołowych i obwodowo-czołowych. Powszechnie stosowaną techniką jest również szlifowanie wgłębne. Szlifowanie obwodowe z małą głębokością i szerokim posuwem jest najbardziej precyzyjne. Ponadto szlifowanie czołowe jest bardziej wydajne niż szlifowanie obwodowe.