Dobór odpowiedniego wiertła do metalu, do obrabianego materiału nie stanowi żadnego problemu, jeśli dobrze znamy ofertę wierteł, które dostępne są na rynku. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie wiertło przyda Ci się najbardziej. Lepiej kupić uniwersalny zestaw wierteł czy pojedyncze wiertła? Sprawdź!
Wiertła do metalu stosuje się podczas obróbki stali, żeliwa, metali kolorowych i innych utwardzanych tworzyw sztucznych. Nie muszą być wykonane z jednego stopu metalu — stali nierdzewnej. Co więcej, dzięki dodatkom w postaci innych materiałów, są trwalsze. Większość wierteł jest podobnych do siebie budową, natomiast różnią się wykonanym materiałem, a co za tym idzie — zastosowaniem.
Każde wiertło składa się z gładkiego fragmentu — walcowy fragment narzędzia to chwyt. Dodatkowo jest jeszcze korpus ze spiralnym nacięciem, który ma rowki służące do odprowadzania wiórów i chłodzenia. Przy wyborze wiertła pamiętaj, że prędzej czy później wymagana będzie zmiana wiertła na nowe, która zależna jest od tempa pracy. Podczas zakupu ważna jest również długość wiertła do metalu — zależy to od tego, jak głęboki otwór masz zamiar wywiercić za jego pomocą.
Przedstawiamy wszystkie rodzaje wierteł do metalu, które dostępne są na rynku. Sprawdź, które są Ci potrzebne!
Wiertła spiralne są całkiem inne niż tradycyjne wiertła do metalu — różnią się przede wszystkim inną geometrią. Będą niezastąpione w centrowaniu oraz wierceniu różnej wielkości otworów. W sklepach występują także w zestawach oraz wygodnych organizerach. Przede wszystkim poleca się je do wiercenia w blachach metalowych — znajdują swoje zastosowanie w branży elektrycznej oraz samochodowej. Wiertła stożkowe trzeba częściej wymieniać na nowe — w przypadku wiercenia w metalu zaleca się chłodzenie smarem chłodzącym, więc aby przedłużyć ich żywotność, warto dodatkowo zainwestować w pastę wiertarską.
Wiertła kobaltowe są bardzo odporne — mają wysoką wytrzymałość termiczną. Dodatkowo z uwagi na to, że są twarde, umożliwiają lepsze centrowanie wiertła podczas rozpoczynania wiercenia. Ze względu na zwiększoną trwałość tak wykonanego wiertła, oszczędzisz swoje pieniądze. Wiertła kobaltowe sprawdzą się w wierceniu w stali szlachetnej, ale również nadają się do precyzyjnego wiercenia w stalach antykorozyjnych i żarowytrzymałych. Można przy ich pomocy wykonywać obróbkę stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. Zazwyczaj stosowane są przez profesjonalistów.
Wiertła tytanowe pokryte są powłoką z azotku tytanu, który zapewnia zmniejszenie tarcia, a jednocześnie przyspiesza tempo wiercenia i skraca czas pracy. Zastosowanie wiertła powlekanego tytanem — takie wiertła przeznaczone są do pracy z różnymi metalami, z wyjątkiem stali sprężynowej i aluminium stopowego. Praca przy pomocy wierteł tytanowych jest przyjemna — masz pewność, że takie wiertło będzie odporne i trwalsze niż inne wiertła. Na dodatek wiertła tytanowe ograniczają przywieranie wiórów podczas wiercenia. Skutecznie przewiercą także plexi.
Wiertła wykonane ze stali szybkotnącej HSS o podwyższonej wydajności skrawania, są wiertłami prawotnącymi typu N.
Doskonale sprawdzą się podczas pracy z takimi materiałami jak:
To wiertła profesjonalne, po które sięgają przeważnie specjaliści w swoim fachu. Mimo że umożliwiają wywiercenie precyzyjnego otworu, to są dużo tańsze od wierteł tytanowych i kobaltowych. Nadają się do frezowania dowolnych konturów, a także wiercenia dużych otworów. Skutecznie wykorzystywane są również do rozwiercania cylindrycznych otworów. Na rynku są dostępne także wiertła HSS z podtoczonym uchwytem, który umożliwia mocowanie wiertła o większej średnicy.
Uniwersalny typ wierteł jest wykonany zazwyczaj ze stali. Uniwersalne narzędzia tego typu należą do wierteł o bardzo szerokim zastosowaniu, natomiast najczęściej stosowane są do użytku domowego — prostych i szybkich prac. Wiertła uniwersalne sprawdzą się do wiercenia otworów w aluminium, miedzi, mosiądzu, a także drewnie i tworzywach sztucznych. Fachowcy nie sięgają po nie, ponieważ nie gwarantują precyzyjnych efektów.
Szeroki wybór wierteł do metalu sprawia, że zakup nie należy do najłatwiejszych. Warto postawić na produkty sprawdzonych firm, które posłużą na dłużej i nie będą wymagać aż tak częstej wymiany na nowe.