Rodzaje noży tokarskich

Rodzaje frezów
18 lipca, 2022
pierwsze maszyny sterowane numerycznie
Cnc co to znaczy
25 sierpnia, 2022
Podział noży tokarskich

Nóż tokarski to narzędzie skrawające będące podstawowym elementem wyposażenia każdej tokarki – czy to konwencjonalnej, czy też sterowanej numerycznie CNC. Służy on do obróbki powierzchni, które najczęściej mają kształt bryły obrotowej. Dzięki naszemu wpisowi poznasz najważniejsze rodzaje noży tokarskich!

Rodzaje noży tokarskich (ze względu na zastosowanie)

Najbardziej podstawowym podziałem noży tokarskich jest podział ze względu na przystosowanie do konkretnej metody obróbki. Wyróżniamy:

  • noże tokarskie punktowe (inaczej nóż tokarski obtaczak) – przeznaczone do użytku ogólnego; powierzchnia przedmiotu obrabiana jest wierzchołkiem;
  • noże tokarskie kształtowe (inaczej nóż tokarski wytaczak – spiczasty, prosty, hakowy itp.); – powierzchnia przedmiotu obrabiana jest przy pomocy ostrej krawędzi;
  • noże tokarskie obwiedniowe – najrzadziej stosowane; ostrze kształtuje powierzchnię poprzez przetaczanie się po niej;

Sposób konstrukcji noży tokarskich - rodzaje

To stosunkowo prosty podział, który wyróżnia 3 rodzaje noży tokarskich.

Noże tokarskie jednolite

Nóż tokarski wykonany z jednego rodzaju materiału, najczęściej ze stali szybkotnącej, dlatego często nazywa się je nożami tokarskimi ze stali szybkotnącej. Materiał ten jest bardzo odporny na ścieranie i z powodzeniem tego rodzaju noże mogą być wykorzystywane do obróbki konkretnego materiału w wysokich temperaturach.

Noże tokarskie łączone (z wlutowaną płytką)

Nóż tokarski składający się z dwóch rodzajów materiałów – trwałe połączenia osiągnięte jest przy pomocy wlutowania płytki w trzonek noża. Rodzaj zastosowanej płytki skrawającej warunkuje to, do jakiego materiału są przeznaczone noże. Noże tokarskie łączone przeznaczone są między innymi do prac w zakresie toczenia wzdłużnego, zewnętrznego, wewnętrznego. Tego typu noże tokarskie bardzo ciężko się ostrzy.

Noże tokarskie składane

Noże tokarskie składane zbudowane są z trzonka i zamocowanej w nim płytki wieloostrzowej, przez co często określane są również nożami składakami. Płytka stanowi ostrze noża i jest wymienna. Tego typu noże są najczęściej stosowane w przemyśle i wykorzystuje się je do obrabiania wydajnościowego i szybkościowego. W tym przypadku musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego trzonka noża do określonej metody obróbki. Wyróżnia je stosunkowo niski koszt eksploatacji – są bardzo wydajne, a wymiana ostrza jest łatwa i szybka. Zapewniają wysoką powtarzalność obróbki.

noże tokarskie

Podział noży tokarskich - przeznaczenie do materiału obróbki ostrza

Zastosowane w nożach tokarskich ostrze zawsze dedykowane są do obróbki konkretnych materiałów. W celu ułatwienia ich rozpoznania zastosowane zostały oznaczenia kolorystyczne zgodnie z międzynarodową normą ISO.

  • niebieski (P) – nóż tokarski przeznaczony do obróbki stali i staliwa;
  • żółty (M) – nóż tokarski przeznaczony do obróbki stali nierdzewnej, żeliwa i staliwa (w tym do obróbki stali manganowych żaroodpornych i metali kolorowych)
  • czerwony (K) – nóż tokarski przeznaczony do obróbki żeliwa, stali stopowych, tworzyw sztucznych, austenitycznych stopów metali kolorowych.

Rodzaje noży tokarskich - tabela

  • Grupa P, niebieska – obróbka stali nierdzewnej
S10 – obróbka stali, staliwa i staliwa niskostopowego; przeznaczone do obróbki dokładnej i średnio dokładnej przy dużych prędkościach skrawania i małych posuwach; S20 – obróbka stali i staliwa; przeznaczone do dokładnej i średnio dokładnej obróbki przy odpowiednio dużych prędkościach skrawania i umiarkowanych posuwach; S30 – obróbka stali i staliwa z zanieczyszczeniami; przeznaczone do obróbki zgrubnej i średnio dokładnej przy średnich i małych prędkościach skrawania oraz znacznych przekrojach warstwy skrawanej w trudnych warunkach obróbki.
  • grupa M, żółta – obróbka stali nierdzewnej
U10S – obróbka stali, staliwa, stopów żeliwa; przeznaczone do obróbki dokładnej i średnio dokładnej przy średnich i małych prędkościach skrawania i średnich przekrojach wióra. Uniwersalne rodzaje noży tokarskich stosowanych zarówno do toczenia, jak i frezowania.
  • grupa K, czerwona – obróbka żeliwa
H10 – obróbka wszystkich gatunków żeliw, staliw stopowych o twardości ok. 400 HB; przeznaczone do obróbki dokładnej i średnio dokładnej. H20 – obróbka żeliwa, stopów miedzi, stopów lekkich materiałów żaroodpornych o twardości ok. 220 HB; przeznaczone do obróbki średnio dokładnej i zgrubnej przy średnich i umiarkowanych prędkościach skrawania przy średnich oraz dużych posuwach w niekorzystnych i trudnych warunkach obróbki. Sprawdź również rodzaje frezarek

Oznaczenia noży tokarskich

Noże tokarskie z reguły dobieramy ze względu na ich rodzaj. Rodzaje te oznaczane są konkretną normą. Choć międzynarodowym oznaczeniem jest norma ISO, to poszczególne kraje stosują swoje wewnętrzne oznaczenia. Najczęściej spotykane na rynku oznaczenia to:

  • ISO – oznaczenie międzynarodowe,
  • PN – oznaczenie polskie,
  • DIN – oznaczenie niemieckie.
Rodzaj nożaISOPNDIN
Nóż tokarski prostyISO01NZZa-b4971
Nóż tokarski wygiętySO02NNZc-d4972
Nóż tokarski boczny wygięty

ISO03

NNB-cd4978
Nóż tokarski szerokiISO04NNPd4976
Nóż tokarski czołowyISO05NNBk-m4977
Nóż tokarski boczny odsadzonyISO06NNBe-f4980
Nóż tokarski przecinakISO07NNPa-c4981
Nóż tokarski wytaczakISO08NNWa/NNUa4973
Nóż tokarski wytaczak spiczastyISO09NNWb/NNUb4974
Nóż tokarski spiczastyISO10NNPe4975
Nóż tokarski wytaczak hakowyISO11NNWc(263)
Nóż tokarski do gwintu zewnętrznegoISO12NNGc-r(282)
Nóż tokarski do gwintu wewnętrznegoISO13NNGd-s(283)