Podział noży tokarskich
Rodzaje noży tokarskich
29 lipca, 2022
rodzaje frezowania
Rodzaje frezowania – jak dobrać odpowiednie narzędzie?
25 sierpnia, 2022
pierwsze maszyny sterowane numerycznie

Maszyny CNC to sterowane komputerowo obrabiarki, które służą do wykonywania szerokiej gamy części. Mogą być stosowane w różnych segmentach przemysłu, takich jak przemysł lotniczy, motoryzacyjny i medyczny. Maszyny CNC istnieją od dawna, ale od kilkudziesięciu lat stale przechodzą rewolucję rozwojową – dzięki temu stają się bardziej wydajne i niezawodne. Dowiedz się, co oznacza skrót CNC i na czym polega obróbka CNC!

Co oznacza skrót CNC

CNC to skrót od angielskiego wyrażenia Computerized Numerical Control, które oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Inaczej mówiąc, jest to specjalny układ sterowania numerycznego, który można dowolnie zaprogramować. Sprawdź również czym jest gratowanie

Na czym polega obróbka CNC

Obrabiarki CNC to rodzaj maszyn sterowanych komputerowo, które służą do wykonywania części poprzez cięcie, rzeźbienie, żłobienie i wiercenie. Mają zdolność cięcia różnych materiałów, takich jak metal, plastik, drewno i kamień. Urządzenia zapewniają wysoką precyzję i powtarzalność wykonywanej pracy.

Jak działają obrabiarki CNC

Urządzenia CNC są sterowane przez system, który wykorzystuje wbudowany mikrokomputer służący do zarządzania całym procesem i zapewnienia płynnego działania.

Oprogramowania i sterowniki CNC stale kontrolują pracę maszyny i przesyłają komunikaty które można odczytać z pomocą interfejsu użytkownika, a następnie pozwalają wczytać dane, wprowadzić zmianę parametrów obróbki lub wykonać korektę.

Każda maszyna CNC wymaga specjalnego zaprogramowania, na które składa się:

 • CAD – projektowanie wspomagane komputerowo,
 • CAM – produkcja wspomagana komputerowo (plan sterowania maszyn).

W urządzeniach do obróbki materiałów CNC wykorzystywane są trzy rodzaje układów sterowania:

  • sterowanie odcinkowe – narzędzie sunie po linii cięcia i odbywa się to zawsze torem równoległym do osi współrzędnych,
  • sterowanie kształtowe – sterowanie ciągłe, które posiada bardzo szeroki zakres ruchów, pozwala na wielopłaszczyznową obróbkę materiałów; wyróżniamy sterowanie 2D, 2½ D oraz 3D,
  • sterowanie punktowe – pozycjonowanie narzędzia, jest zwykle używane w przypadku małych części lub gdy chcemy wyciąć bardzo drobne szczegóły w obrabianym przedmiocie,
cnc definicja

Zastosowanie maszyn CNC

Nowoczesne urządzenia do obróbki skrawaniem to popularne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie na wielu różnych płaszczyznach produkcji przemysłowej. Wykorzystywane są między innymi w motoryzacji (obróbka karoserii, nadwozi, podwozi itp), branży sanitarnej (obróbka wanien, brodzików, urządzeń sanitarnych i rur wodociągowych), w przetwórstwie tworzyw sztucznych (obróbka opakowań, narzędzi), w branży budowlanej (obróbka drzwi, okien, schodów, prefabrykatów i konstrukcji domów modułowych)  i wielu innych.

Frezowanie CNC

Frezowanie CNC to metoda obróbki, która pozwala szybko i powtarzalnie wykonać przedmiot nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Frezowaniu możemy poddać niemal wszystkie materiały – od tworzyw sztucznych po metal i stal.

Toczenie CNC

Toczenie CNC pozwala najczęściej uzyskać elementy o kształcie walców, stożków i gwintów. Podobnie jak frezowanie charakteryzuje się szybkością wykonania oraz wysoką powtarzalnością. Dodatkowo pozwala uzyskać wysoko zaawansowane detale, które tradycyjną metodą obróbki byłyby niemożliwe do osiągnięcia.

Maszyny CNC - przykłady obrabiarek CNC

Obrabiarki CNC to urządzenia do obróbki materiałów, które wykorzystywane są w przemyśle wytwórczym. Najczęściej spotykane maszyny CNC to:

 • frezarki,
 • tokarki,
 • wiertarki,
 • wycinarki,
 • lasery,
 • plotery,
 • przecinarki.
Potrzebny jest Ci serwis CNC? Skontaktuj się z nami!